Mój eksperyment z trzymaniem kurczaków: jak to jest opłacalne?

Jak opłacalne jest trzymanie kurcząt? Trudno odpowiedzieć. Tak, a opinie są mieszane. Ktoś podziwia tę firmę, mówiąc, że strata może być najbardziej minimalna, podobnie jak czas i pieniądze. Tak, a takie treści są korzystne - produkt jest przyjazny dla środowiska, można zarabiać na jajach i mięsie. Jednak mieszkańcy wsi, którzy wiedzą z pierwszej ręki, czym jest hodowla ptaków, rozwiewają większość mitów. Więc komu wierzyć? Pozwólmy sobie na trzeźwą ocenę sytuacji.
Wybór lokalu i koszt jego aranżacji
Zanim zaczniesz kurczaka, musisz dokładnie zastanowić się, gdzie będziemy je trzymać. A nawet jeśli na podwórku jest szopa, nie oznacza to, że przejdzie do domu. Chyba że jest zaangażowany w układ.
Tak więc pierwszy punkt w kosztach - układ kurnika. Może być wynajmowany, kupowany, budowany. Jeśli jest jakaś stodoła, również spadnie, ale najpierw musisz ją przygotować, przynajmniej do ogrzania ścian. Jeśli chcesz wykonać konstrukcję, trzymaj się planu:
- Wykop 4 kłody w rogach przyszłej konstrukcji. Zauważ, że wysokość klatki powinna wynosić około dwóch metrów.
- Po obu stronach stojaka zszyć deski i przykryć dach. Idealna opcja - dach dwuspadowy.
- Pomiędzy deskami należy umieścić izolację pomiędzy trocinami, trocinami, słomą, liśćmi itp. Aby myszy nie mogły się tam rozpocząć, należy dodać wapno (1 część do 25 części izolacji).
- Aby ogrzać podłogę.
Pożądane jest, aby kurnik był oknem i źródłem sztucznego oświetlenia. W tym przypadku okna powinny znajdować się po stronie południowej. Musi być właz na kurczaki, aby mogły swobodnie wychodzić. Rozważ kwestię wentylacji, w tym celu możesz zorganizować okno. Okoń jest zbudowany wzdłuż tylnej ściany domu. Pijący i podajnik są umieszczone na ścianach bocznych.

Gniazda zasługują na szczególną uwagę. Od może być wykonany w formie półek, a do tego celu można użyć pudełek. Słoma z pewnością się w nich wkradnie.
Im więcej kurcząt planujesz, tym więcej gniazd będziesz potrzebować.
Zakup warstw
Możesz kupić zarówno kurczaki, jak i młode kurczęta w wieku około 17 tygodni. Lepiej jest kupować zwierzęta od sprawdzonych dostawców i nie wybierać, gdzie jest to tańsze - nie jest to opcja oszczędzania. Układanie jaj jest już podawane w okresie dojrzewania. To ostatnie zależy od kilku ważnych warunków. Tak więc na dojrzewanie płciowe kur wpływa:
- Rasa. Jeśli rasa jest jajkiem (Hisex biały, Loman Brown), pierwsze jaja będą po 4,5 miesiącu. Mięsiste rasy noszą jaja sześć miesięcy później, mięso - po 8 miesiącach.
- Warunki zatrzymania. Powierzchnia kurnika powinna być wystarczająca, co najmniej 5 metrów kwadratowych powinno być obliczone dla 5 głów. Ponadto kury powinny być wypuszczane codziennie na ulicy, a okres ich przebudzenia powinien wynosić co najmniej 13 godzin.
- Karmienie Nie można karmić tylko karmą dla kurczaków. Zieloni, warzywa i suplementy muszą być obecne w diecie.
Jeśli chodzi o cenę, może się ona różnić w zależności od rasy, wieku i innych wskaźników. Średnio dwutygodniowy kurczak kosztuje około 100 rubli.
Wydatki na paszę
Być może jest to najbardziej kosztowny przedmiot w biznesplanie. Rozważmy na przykład prawidłowe odżywianie kurcząt domowych, które jest często używane przez mieszkańców wsi. Zatem dzienna porcja składa się z karmienia „na mokro” i „na sucho”.

Pierwszy posiłek w ilości 15 kurczaków - gotujemy coś takiego jak zupa z najtańszej ryby (szproty, kilka szynek) - około 25 rubli dziennie (80-85 rubli / kg). + Otręby pszenne (litrowy słoik ze wzgórzem - to znaczy prawie 300 g na 13 rubli / kg) + pełne ziarna. W tej samej mieszaninie polecam dodanie warzyw, które są w gospodarstwie. Cóż, daj + 20 więcej rubli / dzień.
Wieczorna recepcja - całe ziarno. Około litrowej puli 15 kurczaków, czyli 1,5 kg (około 15 rubli kg).
Obliczmy teraz, ile pieniędzy dziennie idzie na karmienie jednego kurczaka:
(25 (ryby) + 20 (warzywa) + 3,5 (otręby) + 22,5 (ziarno) / 15 (kurczaki) - 3,7 rubli.
Do tej sumy warto dodać również energię elektryczną i niektóre dodatki biologiczne, na przykład kredę i witaminy. Oznacza to, że jeden kurczak składa się z co najmniej 4 rubli dziennie. Obliczona kwota na podstawie faktu, że wszystkie produkty są kupowane, a nie uprawiane. W tym drugim przypadku kwota może być niższa.
W przeliczeniu na jaja - tuzin będzie kosztować około 70-75 rubli. Przy obecnym koszcie 120-130 rubli - to dobre oszczędności.
Tak więc, jeśli dostosujesz sprzedaż jaj, możesz mieć stały dochód. Dodatkowo możesz zarobić na sprzedaży mięsa z kurczaka, kurczaków, a także obornika kurzego, który jest ceniony jako doskonały nawóz.